Η Αττικό Μετρό Α.Ε., στο πλαίσιο της κοινωνικής της ευθύνης και ανταποκρινόμενη θετικά στην πρόσκληση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, συμμετέχει στο πρόγραμμα «Μεταλυκειακού Έτους – Τάξης Μαθητείας» διαθέτοντας συνολικά 25 θέσεις για απασχόληση αποφοίτων Επαγγελματικών Λυκείων διαφόρων ειδικοτήτων σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη για το σχολικό έτος 2017-2018.

Στο σχολείο μας λειτουργεί ΤΑΞΗ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ στις ειδικότητες:

1. ΣΧΕΔΙΑΣΤΗ ΔΟΜΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ ΚΑΙ ΓΕΩΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ
  2. ΒΟΗΘΟΥ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ

Πατήστε στον τίτλο του άρθρου για να δείτε τα συνημμένα

Οι μαθητές/τριες που επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Ημερησίων και Εσπερινών ΕΠΑ.Λ για το σχολικό έτος 2017-2018, υποβάλλουν «Ηλεκτρονική Δήλωση Προτίμησης για τα ΕΠΑ.Λ.», μέσω της εφαρμογής e-epal στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://e-epal.minedu.gov.gr, συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία, από τη 19η Ιουνίου έως την 23η Ιουνίου 2017. Στην περίπτωση ανήλικων μαθητών/τριών την ηλεκτρονική δήλωση προτίμησης καταθέτουν οι κηδεμόνες τους.

Δείτε τις σύντομες οδηγίες για την ηλεκτρονική υποβολή προτίμησης.

Δείτε το σχετικό έγγραφο.

Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων με στόχο να προσφέρει στους απόφοιτους των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ) μία εναλλακτική και ασφαλή διαδρομή εισόδου στην αγορά εργασίας, υλοποιεί το θεσμό του Μεταλυκειακού Έτους-Τάξης Μαθητείας.

Ενημερωτικό φυλλάδιο σχετικά με την επαγγελματική εκπαίδευση με τίτλο «Μια νέα Αρχή για τα Επαγγελματικά Λύκεια: Η Επαγγελματική Εκπαίδευση αλλάζει σελίδα»

ΝΕΟΙ ΤΟΜΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΣΤΟ 1o ΕΠΑΛ ΑΘΗΝΑΣ
ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2015-2016

ΤΟΜΕΑΣ ΥΓΕΙΑΣ ΠΡΟΝΟΙΑΣ
- Β. ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΥΤΩΝ

ΤΟΜΕΑΣ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ ? ΚΟΜΜΩΤΙΚΗΣ
- Β.ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ
- ΚΟΜΜΩΤΙΚΗΣ

ΤΟΜΕΑΣ ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΩΝ ΤΕΧΝΩΝ
- ΑΡΓΥΡΟΧΡΥΣΟΧΟIΑΣ
- ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΕΡΓΩΝ ΤΕΧΝΗΣ ΚΑΙ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΩΝ

Σχετικά με το πρωτόκολλο συνεργασίας μεταξύ των εκπαιδευτικών ιδρυμάτων τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και Τεχνικής Επαγγελματικής εκπαίδευσης και ειδικά την εφαρμογή πιλοτικού προγράμματος συνεργασίας μεταξύ 1ου ΕΠΑΛ ΑΘΗΝΑΣ και ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ, και συνεκτιμώντας τις αντικειμενικές δυσκολίες της πρωτόλειας αυτής επαφής, προτείνουμε δέκα προτάσεις μιας αρχικής προσέγγισης  με βασική προϋπόθεση:

Εκπαίδευση είναι εκείνο που μένει όταν έχουμε ξεχάσει καθετί που μάθαμε στο σχολείο.
ayli_2.jpg

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 24 επισκέπτες και κανένα μέλος